
Wykres 1. Porównanie liczby publikacji na temat MMA w poszczególnych miesiącach 2013 r. – prasa, internet, radio, telewizja
Pomimo kilku ciekawych wydarzeń w świecie MMA, lipiec był najsłabszym miesiącem w tym roku pod względem liczby informacji w mediach o mieszanych sztukach walki. Okazał się również pierwszym miesiącem, w którym pojawiło się mniej niż tysiąc informacji na ten temat. Na tak słaby wynik (niecałe siedemset publikacji) wpłynęły zapewne okres wakacyjny i brak dużej gali w Polsce.
W lipcu po raz kolejny potwierdziło się, że UFC w Polsce jest jeszcze mało znane i media rzadko interesują się największą organizacją świata. Ani historyczna przegrana Andersona Silvy, ani angaż Piotra Hallmanna nie wzbudziły większego zainteresowania wśród dziennikarzy. Podobnie było z odwołaniem walki Jana Błachowicza w USA. Znacznie więcej informacji pojawiło się w tym czasie na temat KSW, głównie za sprawą ogłoszenia przeciwników dla Michała Materli i Mariusza Pudzianowskiego. Przy okazji „Pudziana” warto zwrócić uwagę, że w lipcu jego nazwisko pojawiło się na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” magazynu „Forbes”. Mariusz, opisany jako zawodnik MMA, zajął w rankingu miejsce siedemdziesiąte czwarte z wyceną na poziomie 301 tysięcy złotych. Były strongman pojawił się również w magazynie „Pierwszy Milion”, w którym przedstawiono sylwetki polskich gwiazd zajmujących się biznesem. Pudzianowski poza MMA zajmuje się prowadzeniem firmy transportowo-spedycyjnej, jest właścicielem domu weselnego i planuje inwestycje na rynku nieruchomości.
Z ciekawych publikacji w lipcu należy wspomnieć o: sporym materiale na temat Michała Materii w „Przeglądzie sportowym”; dwustronicowym tekście w „Tygodniku Przegląd Sportowy” o UFC i Tomaszu Drwalu; interesującym wywiadzie z Karoliną Kowalkiewicz w Shape; publikacji z „Głosu Szczecińskiego” dotyczącej planów KSW na zorganizowanie gali w Szczecinie; oraz o materiale na temat Bruce’a Lee w „Polityce” i jego wpływie na rozwój sztuk walki, w tym MMA.
Badanie opracowane na podstawie danych zebranych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów z 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej, 3500 źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. W analizie nie uwzględniono branżowych portali internetowych piszących tylko o MMA.
Jacek Łosak
http://www.press-service.com.pl