
Wykres 1. Porównanie liczby publikacji na temat MMA w poszczególnych miesiącach 2013 r. – prasa, internet, radio i telewizja
Jak co miesiąc, zaprzyjaźniony z redakcją Jacek Łosak, przygotował dla nas podsumowanie szumu medialnego, jaki w ubiegłym miesiącu panował wokół krajowego MMA – w prasie, radiu, telewizji i w internecie.Ogłoszenie planów zorganizowania gali UFC w Polsce nie spowodowało zwiększenia aktywności mediów w temacie MMA. Sierpień pod tym względem okazał się jeszcze słabszy niż lipiec, pokazał jednak, co nadal jest wabikiem na media w kontekście mieszanych sztuk walki – a to za sprawą Chucka Norrisa.
W lipcu „pies z kulawą nogą” nie zwrócił uwagi na przegraną Andersona Silvy z Chrisem Widemanem. Tymczasem na początku sierpnia Polska Agencja Prasowa opublikowała informację na temat potencjalnego zaangażowania Chucka Norrisa przez Andersona Silvę. Aktor miałby pomóc byłemu mistrzowi w przygotowaniach do rewanżowej walki z Widemanem. Informacja opublikowana w dziale „Rozmaitości” szybko została przedrukowana przez Tvn24.pl, Wyborcza.pl, Rmf24.pl czy inne strony z rzadka zajmujące się tematyką MMA. Materiał trafił również między innymi na antenę Radia Zet, Polskiego Radia Programu 3, czy Radia Kolor. I choć wcześniej żadna z tych stacji nie interesowała się mistrzem UFC, dzięki strażnikowi Teksasu, Anderson Silva pojawił się w polskich mediach. Niestety w kontekście raczej żartobliwym. Sytuacja ta pokazuje jednak, że pomimo kilku lat dość mocnej promocji i rozwoju MMA w Polsce, media tzw. głównego nurtu nadal traktują tę dyscyplinę po macoszemu i jedynie skandal, kuriozum lub ciekawostka są w stanie przyciągnąć ich zainteresowanie.
Poza powyższym wydarzeniem media pisały również o: potencjalnym debiucie Rafała Jackiewicza w MMA, czy 10. urodzinach KSW – blisko jedna trzecia informacji w RTV dotyczyła tego wydarzenia, oczywiście informacje emitowane były w kanałach Polsatu. Wiadomości o UFC w Polsce nie wzbudziły większego zainteresowania mediów. Warto jednak zwrócić uwagę na publikację, która pojawiała się na stronie Tvn24.pl, i której sam tytuł – „Bijatyka na Narodowym? UFC po raz pierwszy odwiedzi Polskę” – miał negatywne nacechowanie. Również w samej treści można było trafić na fragment: „Na rodzimy grunt wkroczy bowiem ‘objazdowy cyrk’ Ultimate Fighting Championship”, co pokazuje, że przed UFC stoi nie tylko wyzwanie promocyjne, ale również wyzwanie edukacyjnej walki ze stereotypami.
Z ciekawych publikacji w sierpniu należy wspomnieć o: dużych materiałach na temat Piotra Hallmanna i Pawła Nastuli w „Tygodniku Przegląd Sportowy” oraz szesnastostronicowym materiale na temat sportów walki w „Men’s Heath”.
Badanie opracowane na podstawie danych zebranych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów z 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej, 3500 źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. W analizie nie uwzględniono branżowych portali internetowych piszących tylko o MMA.